Ankara Sosyal Medya.net Whatsapp Hattı 0535 088 59 66
image
Instagram Reklam Ücretleri 2021

Instagram Reklam Ücretleri 2021

Instagram çok fazla kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformu olduğu için Instagram’da reklam verme de gün geçtikçe popülerleşiyor. Bu noktada çoğu kişi de Instagram reklam fiyatları konusunda araştırma yapıyor.

Öncelikle Instagram reklam ücretleri 2021 itibariyle 5 TL’dir, 10 TL’dir ya da 50 TL’dir gibi kesin rakamlar belirtmek mümkün değildir. Bu nedenle daima ortalama fiyatlardan bahsetmek daha sağlıklı olacaktır. Instagram reklam verme ücretlerini etkileyen birden çok etmen olduğu için karşılaşacağınız fiyatlar da çeşitli olacaktır.

Pek çok reklam ağında olduğu gibi Instagram’da da açık arttırmalı reklam modeli uygulanmaktadır. Açık arttırma modelinde sadece ödenen ücrete bakılmamakla birlikte Instagram’da tıpkı Google Ads gibi bir kalite puanı uygular. Reklamların alakalılık düzeyi, kaliteli şekilde oluşturulması, görsellerinin kaliteli olması, landing page gibi detaylar kalite şartlarında etkili olmaktadır.

Instagram Reklam Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?
Çeşitli detaylara dikkat ederek Instagram reklam fiyatları düşürülebilir. Bu noktada şu hususlar faydalı olacaktır:
  • Instagram’da reklam verirken bütçenizi en iyi şekilde değerlendirmeye ve daha az bütçeyle daha fazla kişiye ulaşmaya çalışmalısınız. Bunun için reklamlarınızı optimize etmeli, farklı reklam türlerinden hangisinin daha etkili olacağını görmelisiniz. Görsel reklamların, video reklamların, döngü reklamların ya da hikâye reklamların hangisinin sizin için daha kazançlı olacağını belirlemelisiniz. Reklam türlerine göre farklı hedef kitleler belirleyerek en iyi performansı almaya çalışmalısınız.
  • Instagram reklam ücretlerini düşürmek için hedef kitle analizini doğru yapmalısınız. Business manager verileriyle birden çok kitleyi hedefleyebilir, sizin için en idealini seçebilirsiniz. Mantık yürütmeli, geri dönüşün en yüksek olacağı kitlelere odaklanmalısınız. Yeniden pazarlama ayarlamaları ile nokta atışı reklam gösterimine gitmelisiniz.
Instagram reklamlarında en iyi verimi alabileceğiniz iki farklı teklif türü mevcuttur. Bunlar sayesinde reklam ücretlerinizi en aza çekebilirsiniz. Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) ile reklamlarınızın 1000 kişiye gösterilmesi için ödeme yaparsınız. Ortalama 4 ila 8 TL bir ücret ödemesi gerçekleştirirsiniz. Ne kadar ödeyeceğiniz sektöre, hedef kitleye, coğrafyaya göre değişebilmektedir.

Tıklama Başına Maliyet (TBM) ile Instagram reklamlarınıza yapılacak her tıklamaya göre ödeme yaparsınız. Tıklama başına ücretler 0.15 ila 1.25 TL arasında farklılaşmaktadır. Sektöre, hedef kitleye, coğrafyaya ve başka etkenlere göre ücretler değişebilmektedir.

Aylık En Düşük Instagram Reklam Fiyatı
Instagram reklam ücretleri 2021 itibariyle KDV eklenerek artmaktadır. Eğer reklam hesabınızın faturalandırma ayarlarında tanımlı bir vergi numaranız bulunmuyorsa reklam harcamalarınızın üzerine KDV eklenecektir. %18 KDV ücretinden sisteme kayıtlı bir vergi numaranız bulunuyorsa muaf olmaktasınız. 2021 yılı itibariyle Instagram’da reklam verebilmek için günlük bütçe 5.90 TL olarak belirlenmiştir ve buna KDV dahildir. Bu doğrultuda bir aylık Instagram reklam bütçenizin en az 177 TL olması gerekmektedir. Doğru stratejilerle en az bütçe ile en yüksek geri dönüşler elde edebilirsiniz.